ПРОЕКТИ


    УЧАСТИЕ В МЕЖДУНАРОДНИ ПРОЕКТИ:


  1. ИНКО-КОПЕРНИКУС мрежов проект “Развити методологии и средства за производствени системи” (AMETMAS-NOE) (1997-2000).
  2. Основната цел на AMETMAS-NOE проекта е намирането на ново направление за обединяване на методологиите и средствата за моделиране и управление на големи разнородни и разпределени производствени системи.

  3. КОПЕРНИКУС НОЕ проект “Интелигентни предсказващи системи за рафинерии и ТЕЦ” (IFS) (1998-2001).
  4. В този проект са развити нови интелигентни технологии основаващи се на хибридни системи с цел реализирането на производствено управление в рафинерии и ТЕЦ.

  5. РП5 на КРАФТ проект “Развити управляващи алгоритми за контролери с програмируема логика ” (ASPECT) (2000-2002).
  6. Основните резултати на този проект на ЕС са свързани със създаването на нова многоаспектна платформа за проектиране, програмиране и поддръжка на PLC-базирани интелигентно управление на сложни заводи с променлива динамика и несигурност.

  7. РП5 на европейската мрежа за интелигентни технологии за смарт адаптивни системи (EUNITE) (2001-2003).
  8. Целта на проекта EUNITE е по-нататъшното развитие на интелигентните възможности на конвенционалните адаптивни системи мрез внедряването на формална логика, машинно обучение, мултикласификационни подходи при вземането на решения за сложни несигурни системи.

  9. Интелигентно супервайзорно управление и оптимизация на завод за отпадни води Съвместен проект с Института по химични технологии в Шенян, Китай (2008-2010).
  10. Основната цел в проекта е създаването на нови информационни технологии основаващи се на интелигентно супервайзорно управление за грубо изменящи се работни условия в заводи за преработване на отпадни води чрез прилагането на интелигентна диагностика и хибридно мултимоделно управление.


    УЧАСТИЕ В НАУЧНО-ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ ПРОЕКТИ С НФНИ НА МОМН И УЧАСТИЕ В ПРИЛОЖНИ ПРОЕКТИ:


  1. Оптимизация и управление на натоварването на енергоблоковете в ТЕЦ според дяла на възобновяеми енергиини източници включени в енергосистемата, Договор на ИИКТ-БАН с ФНИ-МОМН, № ДКОФ7РП02/1 (2011-2012). Целта на договора е подготовка на научноизследователски проекти за участие на български учени в конкурсите на Европейската програма за сътрудничество в областта на научните и технически изследвания.

  2. Предсказващо поддържане на технологични съоръжения въз основа на диагностика и анализ на риска, Договор на ХТМУ, ИИКТ-БАН с ФНИ-МОМН, по конкурс „Стимулиране на научните изследвания в държавните висши училища”, с водеща организация ХТМУ-София, № ДВУ-10-0267/10 (2010-2013). Проектът има за цел да проведе цялостно изследване върху теоретичните основи, алтернативните алгоритми, софтуер и методите за реализация на система за предсказващо поддържане на съоръженията, основаващо се на прогнозна диагностика, оценка на риска, вземане на решение за превантивни и/или коригиращи действия и генериране на разписание за последователността от работи за изпълнението им. Изхождайки от предпоставката за сложна хетерогенна среда с голям брой разнородни сензори и използване на подходящи диагностични системи, в проекта се преминава от факта за изолиране и идентификация на развиваща се неизправност към предсказване на степента на деградация на съоръжението (елемент, възел, агрегат), оптимален технико-икономически избор измежду предписани мерки за справяне с проблема и автоматично изграждане на план за реализирането им в съответствие с разполагаемите ресурси, изисквания, приоритети и ограничения на системата за мениджмънт на поддържането.

  3. Интелигентна диагностика и вземане на решения в технологични процеси, Договор на ХТМУ, ИИТ-БАН, ТУ-Варна, МГУ и „Иноватикс” ООД с МОН № ТК01/485 (2009-2011).
    Целта на договора е разработване на методи и инструменти за интелигнтна диагностика и вземане на решения за често срещани топлинни, механични и електромеханични обекти на базата на невронни, невронно-размити мрежи и процеси, базирани на правила.

  4. Динамични онтологии в многоагентни информационни и управляващи системи, Договор на ХТМУ, ИИТ-БАН и ИФИ-БАН с МОН № ВУ-ТН-204 (2006-2010).
    В договора се разработват технологически и философски проблеми по същността, методите за формиране и технологиите на динамични онтологии в теоретичен аспект и за системи за управление на сложни технически и икономически системи и електронно обучение.

  5. Многоагентен софтсенсинг, Договор с МОН № ТН 1408/04 (2006-2008).
    Проблемите на многоагентните системи са комбинирани с използване на софтуерни сензори за оценка на състоянието, мониторинг и оптимизация на екологични системи.

  6. Научноизследователски проект № 010077/2007 с БАН (2007-2009).
    Изследване на модели за вземане на решения в размита среда.
    Целта на проекта е да се изследват и създадат модели за подпомагане вземането на решения при многокритериални задачи в условията на неопределеност от размит вид. Създадените модели трябва да симулират (апроксимират) вземането на решения от човека, като за целта се използва един от основните елементи на Soft computing – размитата логика, в по-щирок аспект – теорията на размитите множества. Ще се изследват многокритериални задачи за вземане на решения, при които размитостта е както в началната информация, така и при етапите от решаването на задачите.

  7. Научноизследователски проект № 020060/2006 с Национален научен фонд при Министерство на науката и образованието, (2006-2009).
    Изследване на моделите на дейта майнинг и откриване на знания (DM/KD) за повишаване на сигурността на компютърните мрежи.

  8. Научноизследователски проект с БАН, (2004-2006), Робастна устойчивост на динамични параметрични системи

  9. Научноизследователски проект с Национален научен фонд при Министерство на науката и образованието, (2003-2006).
    Модели с неопределена информация в многокритериални DSS.

  10. Научноизследователски проект с БАН (2001) Моделиране на системи с параметрична неопределеност и анализ на многокритериални оптимизационни задачи.

  11. Научноизследователски проект с Национален научен фонд при Министерство на науката и образованието, (1998-2003) - Изследване на модели на системи при структурни и параметрични неопределености.

  12. Научноизследователски проект с Национален научен фонд при Министерство на науката и образованието, (1998-2001) - Компютърно моделиране на вземането на решения в многокритериални Decision Support Systems (DSS).

  13. Приложен проект с ИАНМСП (2008) Иновационни информационни технологии при проектиране на енергийни полета на витлови генератори.

  14. Приложен проект с ИАНМСП (2008), Информационна технология за оценка на инвестиционна привлекателност при структурна интеграция на малко и средно предприятие.

  15. Приложен проект с ИФ, “Сектрон” ООД (2008), Устройство за комуникации в технически системи за сигурност.

  16. Приложен проект с “Агротрейд – Павлови” ООД, гр. Пловдив (2007), Многокритериален модел за оценка на инвестиционни възможности на икономически субекти.

  17. Приложен проект с НЗОК и Държавна агенция за информационни технологии ( 2006) Преглед и оценка на дейностите в областта на информационните технологии в НЗОК, извършени през периода 2004-2005 г.

  18. Приложен проект с “КОМИНФТЕХ.БГ” ООД, (2005 – 2006), Модел за оценка на инвестиционна привлекателност на стопански субекти при непълна информация.

  19. Приложен проект с ЕСКРИМ ООД София, (2004 – 2005), Технико – икономическо проучване на системата за управление и контрол на производствените и транспортни средства в мини “Марица - Изток” ЕАД.

  20. Интелигентна термовизионна система за диагностика на електрически, електромеханични и механични съоръжения, Съвместен договор на „Иноватикс” ЕООД и ИИТ-БАН с ИАНМСП (2008-2009).

  21. Система за екологичен мониторинг на изходящите газове на парогенераторите в ТЕЦ Варна, Съвместен проект със „Старт-инженеринг” АД-София (2004-2006).

  22. Структури и алгоритми за управление на парогенераторите в ТЕЦ „Бобов дол”, Съвместен проект със „Старт-инженеринг” АД-София (2003-2005).

  23. Развитие на Interweb информационната система от Българската Национална телевизия, 2002.

  24. Развитие на интер-езиковата локализация на софтуерни продукти, Договор с Софитек-Ист, 2001.

  25. Софтуер за автоматична контрол система на смесените концентрации в минното предприятие на Unior-Miner, Пирдоп, 2000.

  26. Разработка на софтуерна "новинарска стая" на Българската национална телевизия, 1999.


    УЧАСТИЕ В МЕЖДУНАРОДНИ АКАДЕМИЧНИ НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ ПРОЕКТИ:


  1. Теоретични и експериментални изследвания на процеси в интерактивно управление на динамични логистични мрежи с употребата на технологии на радиочестотната идентификация и мобилните информационни технологии, Договор със СПИИРАН, гр. Санкт Петербург (2009-2011).

  2. Разработване и развитие на теорията и технологиите на многоагентните системи относно решаването на задачи от мониторинга, моделирането и управлението на сложни технико-технологични, организационни, бизнес- и образователни системи, Договор със СПИИРАН, гр. Санкт Петербург (2009-2011).

  3. Разработване на моделно-алгоритмично осигуряване на процесите за управление на сложни неопределени обекти с динамично изменящи се структури; реализиране на тези методи при синтеза на катастофоустойчиви информационни системи, Договор със СПИИРАН, гр. Санкт Петербург (2009-2011).

  4. Развиване на методите за изкуствен интелект, моделиране и вземане на решения за управление на целенасоченото поведение на сложни системи, Договор с ИСА-РАН, гр. Москва (2009-2011).

  5. Интелигентни агенти и приложения в информационните технологии,Договор със Словашката академия на науките (2007-2009).